רניהול - איך לנהל את האנרגיה האישית שלנו
חפש

איך לנהל את האנרגיה האישית שלנו בעבודה

מאת: גל אמיתי שמי

מה זה ניהול אנרגיה אישית ?
כדי לפשט את העניין ניתן לומר כי ניהול אנרגיה, זהו "האח החורג" של ניהול זמן.
ומהו ניהול זמן ? על סף השנה החדשה, זהו בדיוק המועד הנכון להביט לאחור על השנה החולפת ולשאול את עצמנו כיצד התנהלנו עם הזמן שעמד לרשותנו ?
זמן הוא המשאב השווה היחידי שיש לכולנו, באותה מידה. אולם הוא גם משאב שלא ניתן לאגור אותו או לשלוט בו. הוא יעבור ויחלוף- בין אם ננצל אותו טוב או פחות טוב.
ניהול זמן מדבר על ארגון טוב של המשימות שלנו וסדר היום והשבוע, במטרה להספיק ולהשיג את מה שתכננו במהלך החודש והשנה כולה.
ניהול אנרגיה אישית זה כבר הדור הבא של ניהול זמן
 

​ניהול זמן
רובנו מנסים לנהל זמן, בין אם במודע ובין אם כי זה מה שאנו מכירים. אנו משתדלים לסדר את היום טוב יותר, לכתוב לעצמנו רשימת משימות שרצוי שנעשה היום, לקבוע תאריכים ביומן לדברים שחשובים לנו וכן הלאה. התכנון הוא במרכז, יצירת מבנה, תלוי שעות ודקות, ימים ושבועות- שאמור לסייע לנו להשיג את מה שרצינו. אולם הניסיון מלמד כי בניהול זמן אנו יכולים לכל היותר לנהל את עצמנו בתוך משאב הזמן החמקמק.

ניהול אנרגיה, לעומת זאת, מדבר, כשמו על ניהול האנרגיה האישית, של מי שאמור לבצע את כל אותן משימות שרשמנו ביומן, הלא זה את ואתה. האדם שמאחורי התוכניות. האם תהיה לנו אנרגיה לבצע את כל מה שאנו רוצים, האם אנו מסוגלים להתמקד מספיק זמן בדבר מסוים, ללא הפרעות ? מדוע אם כן, ניהול אנרגיה אישית הוא "האח החורג" של ניהול זמן ? מכיוון שבשונה ממה שהיה מקובל שנים רבות, ניהול אנרגיה, ולא ניהול זמן- התגלה כמפתח להשגת תוצאות מרביות, מצד אחד, ולהתחדשות אישית, מצד שני. ניהול זמן הוא חשוב, אך הוא מהווה רק פרק קטן בעולם ניהול האנרגיה.
ניהול האנרגיה התפתח ונחקר בעולם הספורט, במטרה למצוא מה מבדיל בין ספורטאים המביאים מדליה באולימפיאדה, לעומת אלו אשר מדורגים במקומות נמוכים יותר. התגלית המפתיעה היתה כי נמצאו מספר דברים משותפים כמעט זהים לחלוטין, לכל מי שהגיע להישגים פורצי דרך בתחומם, בספורט. אותם אנשים עשו מספר דברים במהלך המשחק או התחרות, לאורך זמן, שהקנה להם את היכולת המועדפת על פני אחרים- לשפר או לקבוע שיאי עולם. 

כולם ללא יוצא מן הכלל ניהלו אנרגיה ע"י מספר התנהגויות והרגלים שהם בנו להם. תחום ניהול האנרגיה האישית, מרכז את כל אותם הרגלים ופעולות אשר מובילות לביצועים מיטביים , לכלל תורה אחת אשר חשובה ליישום, בין אם את אשת עסקים העובדת מן הבית, או אם אתה איש הייטק המתמודד עם רצף עבודה ולחצים אין סופיים.
במהלך עבודתי אני מראיין אנשים רבים לגבי האתגרים עימם הם מתמודדים בתחום הפרודוקטיביות האישית שלהם. מה הכי מאתגר אותם כאשר מדובר על להשיג את מה שהיו רוצים- במהלך יום נתון ?
כאן צצה ועולה שוב ושוב התחושה של "לא הספקתי היום מה שתכננתי ". מה קרה ? נגמר היום, אך לפני כן עולה ההבחנה, כי נגמרה לי האנרגיה "נגמר לי הסוס" כמו שאמרה לי פעם מישהי, "הרבה לפני שמחצית מה שרציתי להספיק בוצע". 

העיפות היא הביטוי המוחשי, הפיסי של העדר האנרגיה, אך רבים מכירים גם את התחושה של משהו שחסר, ש"עייף" מבפנים, מעבר לרצון לשים את הראש ולישון קצת. בד"כ גם מתלווה לאמירות הללו, תחושת "בלבול" או עומס של מספר דברים הנעשים בו זמנית. נשמע מוכר ? 
 
ניהול אנרגיה לקוי, מוביל למספר תופעות, אשר החיים המודרנים והטכנולוגיה מחמירים אותן עוד יותר. למה הכוונה ? תזונה נכונה למשל, היא אחת מאושיות ניהול האנרגיה האישית, בממד הפיסי. אחרי מזון ושתייה וכמובן אחרי נשימה- שבהיעדרה אין לנו קיום, באה השינה (יש מי שטוען כי היא שקולה למזון). והשאלה היא – איך אתם ישנים ? כמה שעות בלילה ? חמש שעות, שש שעות ? האם אתם מתעוררים באופן טבעי או שמשהו אחר מעיר אתכם ? כאשר מדובר על ניהול אנרגיה אישית- לא חמש שעות וגם לא שש, מספיקות לרוב בני האדם, כדי לתפקד טוב ביום הבא. אולם עבור רבים מאיתנו –אלו מספר השעות שהם ישנים בלילה ממוצע !!
שינה מספקת, ואיכותית היא דוגמה בסיסית ליצירת תשתית לניהול אנרגיה נכון. החיים המודרניים והטכנולוגיה מאתגרים אותנו, בריבוי המשימות שהם מציעים לנו לקחת על עצמנו (ואנו נעתרים ולוקחים ע"פ רוב על עצמנו) בהיותנו זמינים באופן מתמיד ע"י טלפון סלולארי, אי-מייל, אינטרנט, פייסבוק ועוד. 

העדר שינה בפרט, וניהול אנרגיה לקוי בכלל, יובילו, בין השאר לחוסר יכולת לקבל החלטות טובות באשר לנושאים בהם אנו רוצים להתמקד במהלך היום, במטרה להספיק את מה שחשוב לנו באמת.
הממד הפיסי בניהול האנרגיה, הוא המוחשי ביותר והזמין ביותר ליישום (אם כי לא תמיד קל) אולם הוא רק קצה קצהו של קרחון ניהול האנרגיה האישית. ניהול אנרגיה רגשית (דגש על נשים, אך לא רק), ניהול אנרגיה מנטאליתוניהול אנרגיה ערכית, הם שלושה ממדים נוספים וחשובים, שרובנו כלל לא מודעים להם. עם זאת יש בהם כדי לקבוע האם נהיה אנשים אנרגטיים, ממוקדים, שמחים וחדי חשיבה או שנזרום עם הזרם, לאן שהחיים לוקחים, ויום ירדוף יום, מבלי שראינו ברכה משביעת רצון בעמלנו.
 
הבשורה הרעה בנוגע לניהול אנרגיה לקוי, היא שככל שאנו מתעלמים מכך, בין אם במודע ובין אם שלא במודע- אנו "שוקעים" יותר ויותר בדפוסים הלקויים והתוצאות הנלוות להם. ככל שחולף הזמן, אנו מטמיעים הרגלים שייקח יותר ויותר זמן לשרש אותם בהמשך, לעיתם עד כדי שלא נוכל להבחין מה לא בסדר בהתנהלות שלנו. 
לדוגמא: מרבית האנשים לא קושרים בין שעות שינה מועטות, לאורך שנים (כי זהו כבר הרגל) לבין תוצאות שהם מקבלים בעבודה או בהתנהלות העסקית שלהם.
 
הבשורה הטובה- שזה אפשרי לעשות שינוי משמעותי ולקבל תוצאות מוחשיות- בתקופה לא ארוכה, ברגע שאנו שמים את הנושא על סדר יומנו, מתחילים לקבל כלים ולשלב אותם במהלך היום יום הרגיל שלנו.
כמו תמיד- מודעות היא שלב ראשון ובסיסי. הנה כמה עצות בסיסיות אך משמעותיות שאני ממליץ ללקוחות שאני מלווה : ודאו שאתם מאפשרים לגוף שלכם לפחות 7-8 שעות שינה. אם אפשר נסו גם יותר ותראו אם אתם מתעוררים יקיצה טבעית. מכיוון שבד"כ קשה לאחר את הקימה בבוקר, לכו לישון מוקדם יותר בערב קודם. 

הקדישו את השעה וחצי-שעתיים הראשונות של היום- לעצמכם : שתו חצי ליטר מים נקיים סמוך להתעוררות ככל האפשר. בנו לכם ריטואל של בוקר בו אתם משלבים הוצאת אנרגיה פיסית, אכילה של ארוחה איכותית של 300-400 קלוריות ומיקוד חשיבה בדברים החשובים לכם להשגה במהלך אותו היום. קיום של הרגל מסוג זה במשך שלושים יום יביא לך תוצאות מרחיקות לכת וישפר באופן דרמטי את רמת האנרגיה האישית והסיפוק מהפעילות במהלך היום.
אם תנצחו את היום, תנצחו גם את השבוע, ואם תנצחו את השבוע- תנצחו את החודש והשנה כולה.
בהצלחה !


חברת "רניהול" מקיימת סדנאות וקורסים בנושאי ניהול אנרגיה אישית.